lucky seven

klik. shyb. dřep. dip. přednožení. stojka. plank.

Jádro systému. Tréninky JZ Calisthenics jsou založeny na 7 typech pohybu, takzvané „Lucky Seven". Jak vám řekne každý kompetentní trenér, existují tisíce cviků posilující vaše svaly, ale opravdu dobrá sestava obsahuje jen několik důležitých základních cviků. Je tomu tak proto, že tělo obsahuje víc než pět set svalů, a ty se vyvinuly proto, aby pracovaly ve vzájemném souladu s ostatními svaly i s tělem celkově. Snaha procvičovat svaly odděleně na to nedbá a potlačuje přirozené instinkty těla fungovat jako koordinovaný, jednotný celek. Abyste své svaly procvičovali správně, je nejlepší vybrat si jen několik cviků a jich variace, procvičujících celé tělo najednou a neustále se v nich zlepšovat.

 
Objednat trénink

push-up

JZ kalistenika brno, jzcs, streetworkout, kliky

Pancéřové prsní svaly a ocelové tricepsy

Kliky jsou nejdůležitější cviky na horní část těla. Posilují, budují svaly, vyvíjí šlachy a trénují tlačné svaly horní části těla tak, aby pracovaly v koordinaci se střední a spodní částí těla. Žádné jiné cvičení na světě nedosáhne toho všeho najednou.
Za nejdůležitější cvik na horní část těla se často považuje benchpress, ale to je omyl. Izoluje horní část těla, ničí svaly, takzvané rotátorové manžety a i během krátkého cvičení přetěžuje klouby loktů a zápěstí.
Není náhoda, že ve vojenských tréninkových táborech a akademiích po celém světě jsou právě kliky považovány za hlavní cvičení.

pull-up

shyb JZCS

JZ kalistenika brno, jzcs, streetworkout, shyby

Záda jako vrata do stodoly a bicepsy jak dělové koule

Shyby sou prostě bezva! Pro předchůdce člověka bylo vytáhnout se do větví stromů stejně přirozené, jako pro nás dnes udělat krok.
Největším svalem lidského trupu je latissimus dorsi (široký zádový sval), který se táhne od podpaží až dolů k žebrům a kolem zad jako vějíř. Shyby procvičují také většinu ostatních svalů zad, např. trapézový sval, zadní deltový sval, teres a rombické svaly kolem lopatek,... Tyto svaly jsou mimoto úžasně "vnímavé", je to jako by svalové buňky širokého zádového svalu byly geneticky naprogramované k tomu, aby rostly a sílily, když jsou stimulovány.
Shyby vám nepochybně vybudují velké svaly rychleji, než kterékoliv jiné existující cvičení trupu, ale to je jen příjemný vedlejší účinek, nejpodstatnějším výsledkem je funkční síla.

squat

drep_JZCS

JZ kalistenika brno, jzcs, streetworkout, drep

Stehna z ocelových lan

Pokud někoho, třeba i malého kluka, požádáte, aby vám ukázal svaly, vyhrne si rukáv a předvede vám svůj biceps. Nikdo nespustí kalhoty a neukáže vám stehno. Fakt nikdo.
Asi 90% silových cvičení slouží jen k posilování trupu, a z toho 50% k posilování ramen. Skutečná síla atleta spočívá v jeho kyčlích a nohou, ne v trupu a rukou. Síla v rukou je samozřejmě také důležitá, ale pokud nemáte silnou spodní část těla, je vám úplně k ničemu.
Novější cviky pro posilování nohou byly vytvořeny jen proto, aby procvičovaly svaly izolovaně. To může být užitečné pro pokročilého kulturistu, který chce zvýraznit určité partie dolní části těla, ale pro celkovou hmotu svalu a jeho funkční sílu udělá jen velmi málo, protože svaly nohou se vyvinuly proto, aby fungovaly jako komplexní systém, ne jako sestava oddělených částí.
Někoho zarazí, že jediný cvik dokáže procvičit celou dolní část těla. Ale co přesně tvoří dřep? Dřepem se myslí snížení horní části těla prostřednictvím ohnutí tří párů hlavních kloubů dolní části těla: kyčlí, kolen a kotníků.

dip

dip_JZCS

JZ kalistenika brno, jzcs, streetworkout, dip

Technika dipu

Technika dipu je jako jednorožec - neexistuje, pro správnou techniku je třeba navštívit naše tréninky, popřípadě využít individuální přístup trenéra. 

handstand

stojka, kalistenika brno, jzcs, streetworkout, JZ Calisthenics

Zdravá a silná ramena

Už ve chvíli, kdy Atlas vyzvedl na ramenou nebe, muži pochopili souvislost mezi rameny a sílou. 
A i když je to pro mnoho sportovců neuvěřitelné, existuje způsob, jak docílit mohutných silných a především funkčních deltových svalů, aniž byste si ničili ramena a pociťovali bolest.
Lidské tělo je v tomto ohledu jako stroj. Pokud jej používáte ke špatným účelům, zničíte ho. Pokud tělo používáte správně a chcete po něm jen to, co dělat má, k žádnému poškození nedojde.
Při kliku ve stojce se tělo instinktivně přesune do polohy, která je pro ramena nejzdravější. Lokty jsou před trupem, proti hrudním svalům, protože kdybyste je měli vedle těla, tak by to zaprvé vypadalo divně a zadruhé byste to nevybalancovali.
A tak třeba co se týče síly, kliky ve stojce jsou ekvivalentem ramenního zdvihu váhy vašeho těla. Může trvat léta, než se dostanete tak daleko s obouruční činkou a můžete se při tom poranit.


Klik ve stojce také zlepšuje rovnováhu a koordinaci celého těla, což vás činky nikdy nenaučí.

 

plank, leg raise

plank_JZCS

kalistenika brno, jzcs, streetworkout, JZ Calisthenics, plank

Pekáč z pekla

U vašeho pasu jde o mnohem víc než jen o vzhled. Dovolte, abychom představili naši představu, jak má vypadat chlapský pas:

- skvěle vytrénovaný nejen ve střední části břicha, ale všude, šikmé břišní svaly, příčný břišní sval, bedrovec (psoas), mezižeberní svalstvo, a pilovitý sval (serratus). Dynamický pas, který je pro celé tělo zdrojem síly. 

- skvěle fungující, ohebný, dokáže neuvěřitelně energicky a dynamicky zvedat nohy při skocích, kopech, šplhu nebo jiných gymnastických nebo atletických pohybech.

- břišní stěny tak silné, že dokážíou odrazit údery a útočníka bude každý úder bolet.

- břicho, které dokonale podporuje vnitřnosti, a tím zlepšuje i důležité funkce jako dýchaní a trávení.

- dobře vyvinuté břišní svaly, které vypadají spíš jako cihly na stavbě než hezoučké břišní svaly "a la fitness".

Toto jsou kvality, kterých se snažíme během tréninku dosáhnout. Pokud máte zájem o 6 malých hranatých svalů, které vypadají, jako by patřily malému klukovi nebo plavci, vraťte se k fitness reklamám. Pokud chcete "pekáč z pekla" přijďte k nám na trénink.